ingredienser
4 port
600 g kycklingfilé eller 1 hel kyckling
3 morötter
10 st schalottenlökar
1 msk tomatpuré
7 dl gott rött vin
2 lagerblad
1 paket rökt sidfläsk
1 kruka färsk persilja
1 kruka färsk timjan
1 kruka färsk rosmarin
100 gram champinjoner
1 dl syltlök (kan väljas bort)
smör
2 msk mjöl
svartpeppar
salt
gör så här
Börja med att skölja och skära kycklingfiléerna i bitar eller stycka den hela kycklingen i ca 8 delar. Bryn kycklingen i smör, ta några bitar i taget, och lägg över i en gryta.
Strimla fläsket och knaperstek det i en stekpanna, lägg på en tallrik och ställ åt sidan.
Skala morötter och schalottenlök, skär morötterna i 2-3 cm stora skivor och halvera schalottenlöken. Skala och finhacka vitlöken. Fräs grönsakerna i samma panna som fläsket stektes i, tillsätt en klick smör om det behövs. Blanda ner tomatpuré, fräs runt och lägg över i grytan.
Tillsätt nu vin, några timjan-, rosmarin- och persiljestjälkar, lagerblad och salt i grytan.
Låt puttra under lock i 15-20 minuter och dela under tiden champinjonerna i halvor eller kvartar, eller låt dem vara hela om de är små. Fräs dem först i en torr stekpanna och tillsätt sen en klick smör och fräs dem en stund till.
Tillsätt champinjoner, syltlök och det knaperstekta fläsket till grytan och låt puttra i 10 minuter till.
Smält 3 msk smör i en kastrull och blanda tillsammans med 2 msk mjöl till en redning. Skopa över så mycket sås från grytan som möjligt och blanda ihop med redningen till den är jämn, fin och glansig. Häll tillbaka såsen i grytan och låt puttra några minuter till. Smaka av, plocka bort lagerblad och kryddkvistar och klipp över massor av färsk persilja.
Servera med potatispuré och ett gott rött vin, underbart, höstigt gott!